Bugün Televizyonda Ne Var?

Bugün Televizyonda Ne Var?

Hareketli geçen bir günün ardından, eve gelip koltuğa kuruldum.  Elim hemen kumandayı aradı. Kumandayı eline alınca, kanalları gezerken zamanın akıp gittiğini hem de boşa akıp gittiğini hiç fark etmiyor insan.  Bugün televizyonda ne var? Sorusuna cevap verme gereksinimi duydum. Bakalım bugün televizyonda ne var?

  İlk kanalda, herkesin eğlendiği bir program karşıma çıktı. Türküler söylenip, halaylar çekiliyordu. Beni bağlamadığı için başka bir kanala geçtim. Bura da ise reklamla karşılaştım. Bir telefon hattına ait olan reklam da bir ünlü oyuncunun yanına bir iki adam koymuşlar giyinip, soyunarak dertlerini anlatma peşindeler. Reklam olduğu için burayı da geçmek zorunda kalıyorum.  Geldiğim yeni kanal da bir takım üniversite öğrencisine benzettiğim genç kişiler tarafından hazırlanan kısa bir filmi gösteriyorlardı. Sanırım o film de yine ünlü bir sunucunun programına aitti. Bu kanalda biraz bekledim. Kısa filmi izledim.  O filmde oynayan oyuncular daha sonra düşündüğüm gibi asıl programda konuşmaya başladılar. Diğer bir kanala geçtim. Burada sunucunun sorduğu sorulara cevap veren bir adam vardı. Kanal yerel bir kanal olduğu için kendisini tanımıyorum ancak sorulan sorulara bakılırsa önemli biri galiba.  Bu kanallar gibi birçok kanal dolaştım. Sadece birini izledim. O da bir belgeseldi. Belgeseli de eğer uydu olarak tabir edilen birçok televizyon kanalını gösteren sistem evde yoksa izlemeniz mümkün olmuyor.  Benim izleyebilme sebebim kanalın bir nedenden ötürü ceza alması oldu. Sonuç olarak televizyonu açınca yararlı şeyler haricinde her şeyi izleyebiliyoruz. Saymak gerekirse eğer; yarışma programları, eğlence programları, film ve diziler, reklamlar ve daha gereksiz bir ton şey.

  İzlediklerimizin neredeyse tamamında insanların dertlerini anlattıklarını görebiliriz. Televizyonu herkes amacını gerçekleştirmek için kullanıyor. Çoğu kişi de amacı gerçekleştirenlerin piyonu oluyor. Kimisi bir programda para kazanıp amacını gerçekleştirmenin derdinde, kimisi ortaya bir yalan atıp ünlü olma derdinde. Peki, bütün bunlar neden var? Çünkü izliyoruz…

30 Ekim 2010 / Mehmet Şahinkurt

Be Sociable, Share!
    Bu yazı Denemelerim kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

    Bir Cevap Yazın